علمی فرهنگی ورزشی
سه شنبه 17 فروردين 1395برچسب:, :: 22:25 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

بسیاری از مردم خواب کافی ندارند و در مقابل اغلب افراد نیز گزینه‌هایی را ارایه می‌دهند که از دیدگاه آن‌ها باعث داشتن خوابی عمیق می‌شود.

خوابیدن موضوعی حیاتی در زندگی است که برخی از مردم با آن مشکل دارند و نمی‌توانند به خوبی بخوابند. به همین دلیل روش‌هایی به آن‌ها توصیه می‌شود و همین موضوع باعث شده که افسانه‌هایی نیز در این خصوص به وجود آید. در این مقاله از زومیت به افسانه‌های مربوط به خوابیدن خواهیم پرداخت که البته همه‌ی آن‌ها نیز مربوط به مشکل بی‌خوابی نیستند.

۱۴ افسانه اشتباه درباره خوابیدن

 

بسیاری از مردم خواب کافی ندارند و در مقابل اغلب افراد نیز گزینه‌هایی را ارایه می‌دهند که از دیدگاه آن‌ها باعث داشتن خوابی عمیق می‌شود. اما این افراد در خصوص صحت ادعایشان اطلاعات دقیقی ندارند و از دیدگاه آن‌ها، روش‌های مذکور تنها در حد ایده‌ای کاربردی هستند. اما در این مقاله اغلب روش‌های مذکور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

افسانه ۱: همه افراد باید ۸ ساعت بخوابند

بهتر است که ثانیه‌شمار را کنار بگذارید. زیرا برخی مردم با ۸ ساعت خواب نیازشان برطرف می‌شود و در مقابل برخی دیگر با ۹، ۷ یا ۴ ساعت خواب به آرامش کافی می‌رسند. این موضوع بستگی به میزان فعالیت فرد و موارد این چنینی نظیر ژنتیک و سن دارد. برای مثال چندین ژن وجود دارند که مربوط به کم‌خواب بودن افراد است و این افراد تنها با چند ساعت خواب نیازشان برطرف می‌شود.

 

افسانه ۲: خواب بیشتر باعث رفع فقدان خواب می‌شود

در روز‌های تعطیل خوابیدن تا ظهر اقدامی فریبنده است اما باید توجه داشت که انجام چنین کاری باعث ایجاد مشکل در ساعت بدن می‌شود. بهترین راهکار برای این موضوع این است که هر شب در زمان مشابهی به اندازه کافی بخوابید. در انگلیسی برای این موضوع واژه Catch Up استفاده می‌شود. این واژه بدان معناست که اگر هر روز برای مثال یک ساعت کم خوابیده باشید و در حقیقت ۱ ساعت به بدنتان بدهکار باشد، همانند سایر بدهی‌ها می‌توانید با خواب بیشتر آن را نیز تسویه کنید. با در نظر داشتن این که انجام کار مذکور باعث ایجاد مشکل در ساعت داخلی بدن می‌شود، می‌توان دریافت که روش مذکور چندان راهکار مناسبی نیست.

 

افسانه ۳: محرومیت از خواب باعث ایجاد مشکل در سایر جنبه‌های سلامتی نمی‌شود

با وجود اینکه ممکن است بعد از یک روز خواب کم دچار هیچ مشکلی نشوید، اما باید توجه داشت که اگر کم خوابی موضوعی متداوم شود، در این صورت می‌‌تواند مشکلاتی جدی را در زمینه سلامتی افراد ایجاد کند. محرومیت بدن از خواب کافی باعث افزایش خطر در خصوص بیماری‌هایی نظیر دیابت، چاقی، بیماری عروق قلب و سکته مغزی می‌شود. اما در کوتاه مدت ممکن است باعث ایجاد حالاتی نظیر کاهش سطح بینایی، مشکلاتی خلقی و سردرد شود.

 

افسانه ۴: نوشیدن شیر گرم قبل از خواب باعث بهبود خواب می‌‌شود

همانند بوقلمون (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت)، شیر نیز دارای ماده‌ای به نام تریپتوفان (Tryptophan) است که با ورود به بدن تبدیل به ماده شیمیایی سروتونین (Serotonin) می‌شود که دلیلی برای خوابیدن است. اما باید توجه داشت که مقدار این ماده موجود در یک لیوان شیر گرم حدود ۱۰ برابر کمتر از مقدار مورد نیاز برای خوابیدن انسان است. اما در کل به خوابیدن کمک می‌کند.

 

افسانه ۵: چرت‌زدن خوب نیست

تاثیر چرت‌زدن بر خواب شبانه موضوعی دشوار و البته تایید شده است. برای مثال خوابیدن طولانی در طول روز باعث می‌شود که شب‌ها نتوانید به خوبی بخوابید. اما در تحقیقات مختلف مشخص شده که خوابیدن به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در طول روز، باعث افزایش سطح هوشیاری می‌شود. علاوه بر این، چرت‌زدن تاثیر مثبتی نیز در حافظه، عملکرد روانی و سیستم ایمنی بدن دارد.

 

افسانه ۶: تنها زمانی خواب می‌بینید که چشمانتان حرکت کنند

بر خلاف باور عمومی، افراد در تمام حالات خواب می‌‌توانند رویا ببینند که این شامل خواب با چشمان در حال حرکت (REM Sleep) و خواب با چشمان ثابت نیز می‌شود. البته با وجود اینکه در هر دو حالت افراد می‌‌توانند رویا ببینند، اما بر اساس گزارش کارشناسان، خواب دیدن در حالت چشمان بدون حرکت متفاوت است.

 

بر اساس این گزارشات، موضوع رویا دیدن با چشمان بی‌حرکت اغلب به اتفاقاتی مربوط می‌شود که در طول روز می‌افتد ولی رویای افراد در زمانی که چشمانشان حرکت می‌کند اغلب مربوط به اتفاقات خارق‌العاده است.

 

افسانه ۷: شمارش گوسفند‌ها باعث می‌شود که بخوابید

اگر از جمله افرادی هستید که با خوابیدن مشکل دارید و نمی‌توانید به راحتی بخوابید، باید بگوییم که شمردن گوسفند پیش از خواب باعث می‌شود که فرآيند خوابیدنتان طولانی‌تر شود. تحقیقی روی ۴۱ نفر با مشکل بی‌خوابی انجام شد که در جریان آن گفته شد باید شب پیش از خواب گوسفند بشمارند، اما نتیجه به دست آمده این بود که مدت زمانی که تا خوابیدن در حین شمارش گوسفند سپری می‌شود، طولانی‌تر از زمان‌هایی است که گوسفند نمی‌شمارید.

 

اگر به دنبال راهکار دیگری هستید تا پیش از خواب انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ تصور تصاویر آرامش‌بخش بروید. نتیجه آزمایش‌ها نشان می‌دهد افرادی که پیش از خواب تصاویر آرامش‌بخش را تصور می‌کنند، سریع‌تر از افرادی که گوسفند می‌شمارند یا حتی گوسفند نمی‌شمارند به خواب می‌روند.

 

افسانه ۸: اگر فردی که در خواب راه می‌رود را بیدار کنید، می‌میرد

باید توجه داشت اگر فردی را که در خواب راه می‌رود یا در واقع شب‌گردی می‌کند، در حین راه رفتن بیدار کنید، وی شوکه و گیج می‌شود اما هرگز باعث کشته شدنش نمی‌شوید. راه‌رفتن در خواب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در خواب عمیقی فرود رود که این موضوع باعث می‌شود نتواند از خواب بیدار شود و البته همین موضوع دلیلی است که وی بعد از بیدار شدن نیز هوشیاری کافی را به دست نمی‌آورد.

 

ایده اینکه با بیدار کردن افراد شب‌گرد از خواب باعث کشته شدن آن‌ها می‌شوید جنبه علمی ندارد. اگر در میان آشنایان نزدیکتان افراد شب‌گرد دارید، بهتر است که به الگوی خواب آن‌ها توجه کنید. زیرا راه رفتن در خواب اغلب بین افرادی اتفاق می‌افتد که دچار محرومیت از خواب هستند.

 

افسانه ۹: اگر خواب ببینید که مردید، در زندگی واقعی نیز خواهید مُرد

افسانه‌ای وجود دارد که گفته می‌شود اگر در خواب بمیرید، در زندگی واقعی نیز جانتان را از دست خواهید داد اما این موضوع واقعی نیست و نباید نگران آن باشید. این راز نیز همانند بیدار کردن شب‌گرد‌ها در خواب غیرواقعی است. با وجود اینکه انسان‌ها با خواب دیدن نمی‌میرند، اما دانشمندان همچنان در تلاش هستند تا پی ببرند که چرا انسان نیاز به خواب دارد.

 

افسانه ۱۰: خوابیدن با چشمان در حال حرکت آرامش بخش‌ترین نوع خواب است

خوابیدن با چشمان در حال حرکت (REM Sleep) نوعی از خواب است که در آن رفتار بدن و مغز همانند اوقات بیداری است. چرخه نخست REM در ۹۰ دقیقه اول خواب اتفاق می‌افتد که با افزایش ضربان قلب، فشار خون و فلج شدن (عدم حرکت) موقت بدن همراه است . در حقیقت بخش اصلی خواب که باعث آرامش می‌شود مربوط به زمانی است که چشم‌ها حرکت نمی‌کند و خواب در حالت none-REM قرار دارد.

 

افسانه ۱۱: افرادی که بی‌هوش هستند، خوابیده‌اند

زمانی که انسان در حالت ناخودآگاه است، بدین معنا نیست که وی خوابیده است. زمانی که چرت می‌زنید، مغز همچنان مقدار مشخصی از امواج مغزی را ساطع می‌کند. در مقابل، زمانی که بیهوش می‌شوید مغز به سختی از خودش امواج را ساطع می‌کند که این مقدار متمایز از آن میزانی است که در زمان خواب ساطع می‌شود. در حقیقت حالت بیهوشی بسیار شبیه به حالت کمای برگشت‌پذیر بر اثر موارد مخدر است که کاملا با حالت خواب فرق دارد.

 

افسانه ۱۲: بوقلمون باعث می‌شود که بخوابید

 

با وجود اینکه دانشمندان اعلام کرده‌اند خوردن بوقلمون باعث خوابیدن افرادی که بی‌خوابی دارند نمی‌شود اما همچنان این افسانه وجود دارد. همانند موضوع خوردن شیر گرم قبل از خواب، بوقلمون نیز دارای مقداری تریپتوفان (Tryptophan) است که با ورود به بدن تبدیل به ماده خواب مغز به نام سروتونین می‌شود. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که بوقلمون مقدار تریپتوفان کمتری نسبت به پنیر چدار دارد. اما با این اوصاف چرا بعد از خوردن پنیر کباب شده خوابمان نمی‌آید؟ در حقیقت بر اساس گزارشات آنچه که باعث می‌شود خوابتان بیایید تمام مواد اضافه‌ای است که میل می‌شود و به همین دلیل بوقلمون نیز می‌توان یکی از این مواد خورده شده باشد.

 

افسانه ۱۳: بی‌خوابی به این معناست که شما در خوابیدن مشکل دارید

بی‌خوابی یکی از اختلالات خواب است اما این بدان معنا نیست که فرد در خوابیدن مشکل دارد. یک نفر از سه آمریکایی تاحدودی از مشکل بی‌خوابی رنج می‌برد. موضوع مذکور به این معناست که آن افراد موارد زیر را تجربه می‌کنند:

 

صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و نمی‌توانند دوباره بخوابند

به طور مکرر شب‌ها از خواب بیدار می‌شود

بدون اینکه احساس تازه شدن داشته باشند بیدار می‌شوند

در خوابیدن مشکل دارند

افسانه ۱۴: افراد پیر کمتر نیاز به خواب دارند

افراد مسن اغلب کمتر به خواب تمایل دارند و شب‌ها مدت کمی می‌خوابند و صبح زود از خواب بیدار می‌شوند. اما در کل این بدان معنا نیست که آن‌ها نیاز به خواب کمتری دارند. افراد پیر نسبت به جوانان خواب کمتری دارند. در حقیقت آن‌ها کمتر خواب آرامش‌بخشی در مقایسه با خواب خوبشان دارند. Sudhansu Chokroverty که متخصص فیزیولوژی اعصاب و خواب در مرکز پزشکی JFK است در گفتگو با WebMD می‌گوید: «این دلیلی است که افراد مسن در طول روز چرت می‌زنند.»

منبع: زومیتسه شنبه 17 فروردين 1395برچسب:, :: 22:22 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

افزایش استفاده از موبایل، شبكه های اجتماعی و تلویزیون های 24 ساعته در سالهای اخیر فرهنگ خواب را تغییر داده است و موجب افزایش اختلال خواب شده است. 85 درصد افرادی كه به اختلال خواب مبتلا هستند، از این عارضه خود خبر ندارند و معمولا اطرافیان این بیماران متوجه اختلال خواب در آنان می‌شوند.
رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكی گفت: 30 درصد مردم به اختلال خواب مبتلا می‌شوند، خروپف، بی‌خوابی، قطع تنفس در خواب از مهمترین این اختلالات است كه موجب خستگی در طول روز، افسردگی،اضطراب و كاهش توان یادگیری و ضعف حافظه می‌شود.

به گزارش ایرنا، خسرو صادق نیت افزود: به طور كلی 80 نوع اختلال خواب وجود دارد كه بی خوابی، خروپف، قطع تنفس در خواب، شایعترین آنهاست، 25 تا 30 درصد مردان به اختلال خواب مبتلا می‌شوند و این اختلال در مردان بالای 40 سال و چاق شایعتر است.

دبیر انجمن پزشكی خواب ایران با اشاره به اینكه اختلال خروپف در زنان بیشتر از مردان است، گفت: آمارها نشان می‌دهد 30درصد مردم اختلال بی خوابی را تجربه می‌كنند و حدود 10درصد این افراد به بی‌خوابی مزمن و طولانی مدت گرفتار می‌شوند.

**موبایل و تلویزیون دشمن خواب سالم

وی گفت: افزایش استفاده از موبایل، شبكه های اجتماعی و تلویزیون های 24 ساعته در سالهای اخیر فرهنگ خواب را تغییر داده است و موجب افزایش اختلال خواب شده است.

صادق نیت اضافه كرد: 85 درصد افرادی كه به اختلال خواب مبتلا هستند، از این عارضه خود خبر ندارند و معمولا اطرافیان این بیماران متوجه اختلال خواب در آنان می‌شوند.

** اختلال خواب عامل افسردگی،اضطراب، پرخاشگری و فشار خون

وی گفت: اختلال خواب نه تنها موجب احساس خستگی و خواب آلودگی در طول روز می شود بلكه یكی از عوامل مهم بروز بیماریهای مانند فشار خون، بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، افسردگی، اضطراب و پرخاشگری، تحریك پذیری، ناتوانی جنسی و كاهش حافطه فراموشی و كاهش توان یادگیری افراد است.

**خواب سالم

این فوق تخصص پزشكی خواب افزود: افراد بزرگسال به طور معمول به هشت ساعت خواب شبانه نیاز دارند و به طور كلی خوابیدن بین هفت تا 9 ساعت در شب طبیعی است و اگر كمتر یا بیشتر از این میزان باشد نشانه اختلال خواب است.

صادق نیت با اشاره به نیاز بیشتر نوزادان به خواب گفت: نوزادان به 16 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند، نیاز به خواب با افزایش سن كم می شود تا در سن شش سالگی به حدود هشت ساعت می رسد.

رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت اضافه كرد: نیاز به خواب در زمانی كه فعالیت بدنی یا فكری بیشتر می‌شود مانند زمان امتحان یا كنكور بیشتر می شود، اما در اغلب موارد افراد در زمان امتحان تلاش می كنند به طرق مختلف شبها بیشتر بیدار بمانند كه این كار باعث می‌شود هم زحمت زیادی بكشند و هم كمتر یاد بگیرند و معمولا افرادی كه در شبهای امتحان بیدار می مانند، نمره پایین تری می گیرند.

وی گفت: بهترین زمان خواب، دو ساعت آخر آن است یعنی بین ساعات ششم تا هشتم خواب و اگر این خواب مختل شود، اختلال خواب و عوارض آن به وجود می آید و فرد در عمل از خواب سالم محروم شده است.

صادق نیت اضافه با بیان اصول بهداشت خواب گفت: بهداشت خواب اصول ساده‌ای دارد، فرد باید قبل از خواب، برای خوابیدن آماده شود، یعنی از حدود سه ساعت قبل از خوردن چای،‌نوشابه، قهوه و مواد محرك خودداری كند، سیگار نكشد و از كار سنگین فكری و بدنی اجتناب كند.

دبیر انجمن پزشكی خواب ایران افزود: اتاق خواب باید كاملا تاریك و بی سر و صدا باشد و به هیچوجه نباید موبایل و تلویزیون در اتاق خواب باشد.

وی گفت: افرادی كه شیفت شب باید در سر كار باشند، باید تلاش كنند در طول روز یك برنامه منظم خواب داشته باشند، مشكلات و عوارض اختلال خواب در این افراد بیشتر است اما با یك برنامه منظم خواب در طول روز می‌تواند این مشكلات را كمتر كرد.

صادق نیت در پاسخ به این پرسش كه افراد دچار اختلال خواب باید به چه مراكزی مراجعه كنند گفت: این افراد باید به متخصصان و فلوشیب های اختلال خواب مراجعه كنند، البته هنوز تعداد كلینیك های اختلال خواب در كشور كم است اما اكنون در شهرهای تهران(سه مركز) اصفهان، مشهد، یزد، بندرعباس، قزوین، سبزوار و قم این مراكز ایجاد شده‌اند و از این نظر بعد از تركیه بهترین كشور خاورمیانه هستیم.


یک شنبه 23 اسفند 1394برچسب:, :: 22:2 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

8 درمان خانگی خنده داردرمان برخی مشکلات سلامتی آسان تر از آن چیزی است که تصور می کنیم. 
 
بهتر است افراد راهکارهای ساده حل مشکلات روزمره را یاد بگیرند تا هم در زمان و هزینه صرفه جویی شده و هم سریع تر به نتیجه برسن 
 
توقف خون دماغ با گیره لباس 

 
اغلب خونریزی بینی یک معضل بزرگ محسوب می شود و هر کس سعی می کند با یک روش درست آن را متوقف کند. اما ما یک پیشنهاد متفاوت برایتان داریم. 
 
صاف بنشینید و سر خود را به سمت جلو خم کنید و یک گیره لباس به بینی تان بزنید و بگذارید 10 دقیقه روی بینی تان بماند. شاید به نظر مضحک باشد، اما واقعا کارساز است. 
 
کاهش درد پا با مداد 

 
آیا کفش هایتان بیش از اندازه تنگ است؟ آیا در طول روز زیاد راه می روید؟ آیا برای طولانی مدت می ایستید؟ خب بهتر است برای خلاص شدن از شر درد پاهایتان یک ورزش ساده را امتحان کنید. چند مداد کف زمین بگذارید و کف پاهایتان را روی آن ها حرکت دهید تا بی قراری پاها کاهش یابد. 
 
ترمیم ناخن شکسته با قوطی کبریت 

 
اگر سر ناخن هایتان بشکند، محل شکستگی زبر می شود و نیاز به سوهان ناخن پیدا می کند. 
 
اگر در دسترس تان سوهان ناخن ندارید (مثلا اگر در مسافرت هستید)، می توانید از قسمت زبر جعبه کبریت (محل روشن کردن چوب کبریت) برای سوهان کشیدن ناخن استفاده کنید. 
 
استفاده از نوار چسب برای پوشاندن تاول 

 
تاول پشت پاشنه پا یکی از دردآورترین مشکلاتی است که برایمان پیش می آید. این مشکل اغلب با پوشیدن کفش های تنگ ایجاد می شود و راه رفتن را سخت می کند. یک گاز استریل را به شکل مربع تا کنید و با یک نوار چسب آن را به محل تاول بچسبانید. با این روش راه رفتن راحت تر می شود. 
 
بهبودی بریدگی پوست با بادکنک 

 
وقتی دستمان را با یک چاقو و یا هر شی دیگری می بریم تا مدت ها حواسمان هست که محل بریدگی خیس نشود و کاملا خشک بماند تا به طور کامل بهبود یابد که البته این کار تقریبا غیر ممکن است. 
 
پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید ظرف بشویید و یا استحمام کنید، انگشت تان را درون یک بادکنک کرده و با یک کش انتهای آن را ببندید تا خیس نشود. به همین سادگی! 
 
آتل بندی موقت با چوب بستنی 

 
اگر انگشتتان دچار شکستگی شود باید به پزشک مراجعه کنید، اما تا رسیدن به بیمارستان بهتر است با چوب بستنی و باند آن را به طور موقتی ببندید. 
 
حذف تراشه ها با نوار چسب 

 
ممکن است تا به حال برایتان پیش آمده که تکه های کوچک چوب وارد دستتان شده و نتوانسته اید به راحتی و حتی با موچین آن ها را بیرو بیاورید. 
 
برای این کار می توانید یک نوار چسب روی دست تان بگذارید و وقتی خوب به تراشه چوب چسبید، آن را جدا کنید. امکان دارد که تراشه از دست تان خارج شود. برای خارج کردن تیغ گیاهانی مانند کاکتوس نیز می توانید از این روش استفاده کنید. 
 
کاهش سردرد با دستمال پارچه ای 

 
یک دستمال را به دور سرتان ببندید و گره ی آن را محکم کنید تا وجود فشار در نقاط مختلف سر احساس شود. این کار باعث کاهش خون رسانی به سر شده و سردرد ناشی از تورم عروق خونی سر را کاهش می دهد. 

می توانید دستمال را با سرکه خیس کنید که بهتر کارساز شود، ولی شاید بوی سرکه آزارتان دهد. 
 
منبع: تبیان 


یک شنبه 23 اسفند 1394برچسب:, :: 21:59 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

معجزه مصرف آب سادهمطالعه جدید نشان می‌دهد که با افزایش مصرف آب ساده می‌توانیم وزن بدن خودمان را کنترل کنیم و مصرف شکر، سدیم و چربی‌های اشباع شده را کاهش دهیم. 
 
از آنجایی که حدود دوسوم از حجم بدن ما را آب تشکیل می‌دهد ممکن است به نظر بدیهی باشد که مصرف آب برای سلامتی ما مهم است. 
 
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که با افزایش مصرف آب ساده ما‌ می‌توانیم وزن بدن خودمان را کنترل کنیم و مصرف شکر، سدیم و چربی‌های اشباع شده را کاهش دهیم. 
 
این مطالعه که در مجله تغذیه و رژیم‌های غذایی بشر منتشر شده است توسط پروفسور روپنگ (Ruopeng) یک استاد دانشگاه ایلینوی انجام شده است. 
 
اگر چه بیشتر افراد نیازهای مایعات بدن خود را با نوشیدن آب ساده و نوشیدنی ها دیگر، تامین می‌کنند برخی از مایعات نیز از طریق غذاها و سبزیجات خاص مانند سوپ،کرفس، گوجه فرنگی و خربزه دریافت می‌شوند. 
 
به منظور بررسی بیشتر اینکه چگونه افزایش مصرف آب می‌تواند روی پارامترهای سلامت تاثیر می‌گذارد، محققان اقدام به جمع‌آوری یک نمونه آماری از سراسر آمریکا کردند؛ نزدیک به 18300 بزرگسالان در این آزمون که توسط سازمان ملی بهداشت و تغذیه در حد فاصل سالهای 2005-2012 شرکت کردند. 
 
محققان از شرکت کنندگان خواستند همه غذاها و نوشیدنی‌هایی که آنها معمولا مصرف می‌کردند در 2 روز مجزا و در بازه زمانی 3-10 روز استفاده کنند. 
 
در ادامه آزمون مقدار آب ساده که هر شرکت کننده مصرف کرده است به عنوان درصدی از مصرف روزانه آب در رژیم غذایی از غذا و نوشیدنی محاسبه شده است. 
 
بر اساس یک روز، شرکت کنندگان به طور متوسط ​​حدود 4.2 فنجان آب ساده، که حساب برای بیش از 30 درصد از مصرف آب خود را در کل مصرف می شود. 
 
نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که افرادی که مصرف خود را از آب ساده به یک یا سه فنجان در روز افزایش داده‌اند، مصرف کل انرژی‌ در روز برای این افراد 68-205 کالری و مصرف سدیم آنها 78-235 گرم کاهش یافته است. 
 
نتایج بیشتر نشان داد که افرادی که مصرف آب خود را افزایش داده‌ بودند، مصرف قند به میزان 05/18 گرم و همچنین کلسترول به میزان 7/21 گرم کاهش نشان داده است. 
 
نتایج بیشتر نشان داد که افرادی که مصرف آب خود را افزایش نیز مصرف قند 05/18 گرم کمتر، و همچنین کلسترول 7/21 گرم کمتر است. 
 
به گفته پروفسور «روپنگ» "این یافته نشان می‌دهد که می‌توان آن را در قالب طرح آموزشی برای ترویج مصرف آب ساده به عنوان جایگزینی برای نوشابه با کالری بالا ارائه کرد". 
 
پروفسور نشان می دهد این تفاوت ها می تواند با مصرف کالری روزانه بالاتر در ارتباط با مردان و جوانان و یا میانسال مرتبط است. 
 
مطالعه محققان نشان می‌دهد ترویج مصرف آب ساده می‌تواند یک استراتژی مفید برای بهداشت عمومی،کاهش انرژی زائد و مصرف مواد مغذی هدفمند قلمداد شود.
 
منبع: تسنیم


یک شنبه 23 اسفند 1394برچسب:, :: 21:53 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

دلیل آفت دهان چیست؟آفت دهانی یک بیماری دردناک و عود کننده مخاط دهان بوده که به صورت زخم‌های کوچک و بزرگ، گرد و کم عمق هستند که در داخل دهان شکل می‌گیرند. 

آفت های دهانی زخم‌های دردناکی هستند که درون دهان و اغلب در پایه لثه، درون گونه‌ها یا لب‌ها، روی کام نرم یا روی زبان به وجود می‌آیند. مکانیسم دقیق ایجاد آفت هنوز به درستی روشن نیست اما به نظر می‌رسد واکنش‌های ایمنی بدن بیمار در ایجاد آن دخیل باشد. 

زخم‌های آفتی زمانی ایجاد می‌شود که به دلایل نامشخص سیستم ایمنی بیمار وجود یک مولکول ناشناخته را اعلام می‌دارد، حضور این مولکول سبب حمله لنفوسیت خواهد شد نتیجه این فرآیند پیدایش زخم‌های آفتی خواهد بود.  
 
هرچند درمان قطعی برای آفت وجود ندارد اما روش‌هایی وجود دارد که در کاهش مدت زمان حضور زخم و نیز کاهش درد و ناراحتی و تسریع بهبودی بیمار موثر است، این روش‌ها شامل بکار گیری نکات تغذیه‌ای و غیر تغذیه‌ای است.    
 
مصرف گلوتن گندم، فلفل، لیمو، آب لیمو، پرتقال، گوجه‌فرنگی، رب گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی، شکلات و گردو ایجاد آفت دهان را تشدید می‌کند. مصرف بادمجان نیز بروز آفت دهان را تشدید می‌کند. 
  
مصرف مرتب و روزانه ماست، گنجاندن مواد غذایی سرشار از آهن، اسیدفولیک، و ویتامین ب 12 در رژیم غذایی موجب از بین رفتن آن می‌شود.    
 
از آنجایی که یکی از دلایل بروز آفت می‌تواند کمبود دریافت ریزمغذی‌ها باشد، خوردن موادی همچون جگر، غذاهای دریایی، گوشت قرمز کم چربی، لوبیای خشک، حبوبات، سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره و پهن و زرده تخم‌مرغ که بهترین منابع آهن هستند در بهبود این مشکل موثر است. 
  
مصرف سیب و خرمالو نیز در درمان آفت دهان تأثیرگذارند. 
  
کمبود ویتامین B12 و آهن از مهم‌ترین علل آفت دهان 


بهترین روش جبران کمبود ویتامین B12 و آهن در این افراد رعایت یک رژیم غذایی مناسب همراه با گوشت قرمز است و مکمل‌های آهن به عنوان روش درمانی به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.  
 
تغییرات هورمونی در زنان یکی دیگر از عوامل این بیماری است. ایام قبل از قاعدگی و دیگر عوامل تغییرات هورمونی خصوصاً افزایش هورمون استروژن در بروز ضایعات آفتی موثر است. 

آزمایش خون C.B.C، جهت بررسی میزان آهن کافی، اسیدفولیک و ویتامین B12 لازم است انجام شود. اگر فردی به دلیل کمبودهای تغذیه‌ای و نقایص خونی دچار آفت دهانی شود بهترین روش درمانی این افراد تجویز رژیم غذایی مناسب است و مکمل‌های آهن به علت اینکه در بدن ذخیره نمی‌شوند به هیچ‌وجه مناسب نیست.   
 
افراد مستعد آفت دهان از مصرف غذاهای تند و سخت اجتناب کنند 

 
افراد مبتلا و یا مستعد به آفت دهان را از مصرف غذاهای کنسرو شده‌ی تیز و تند و غذاهای دارای سفتی بیش از حد اجتناب کنند، مصرف غذاهای سخت باعث ضربه و تروما به دهان و غذاهای تند میزان بروز آفت دهان را افزایش می‌دهند.    
 
آفت دهان ساده‌ترین ضایعه دهانی است. از آنجایی که هر نوع ضایعه‌ای در دهان به شکل زخم ظاهر می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود هر نوع زخم در دهان به عنوان آفت شناخته نشود، ولی با این حال در اسرع وقت باید به پزشک معالج نشان داده شود. آفت دهان، زخم‌های منفرد با پایه و بنیاد ژنتیک است و این بیماری گاهاً در برخی خانواده‌ها شایع‌تر است. آفت دهانی بعد از سنین 10 سالگی شیوع بیشتری پیدا می‌کند.    
 
تغذیه نادرست یکی از عوامل مستعد کننده بروز آفت دهان است؛ مصرف مقدار کم ویتامین ب که در سبزیجات و میوه‌ها موجود است، کاهش مصرف غذاهایی که منبع آهن می‌باشند از جمله گوشت و تخم‌مرغ، بیماری کم خونی و سنین بلوغ به ویژه در دختران، عوامل مستعد کننده بروز بیماری آفت دهان می‌باشند.  
  
ضربه یا تروما از دیگر علل بروز بیماری آفت است و افرادی که مستعد بیماری آفت دهان می‌باشند می‌بایست از مصرف غذاهای تند و تیز و سخت اجتناب کنند؛ چرا که گاز گرفتن و مصرف این نوع غذاها منجر به ایجاد ضربه به دهان و بروز آفت در دهان می‌شود.    
 
افرادی که بیش از دو مرتبه در طول یک ماه به یک نوع آفت در دهان دچار می‌شوند، با توجه به این که برخی بیماری‌های روماتولوژی به صورت زخم‌های دهانی تظاهر می‌یابند، بیمار حتماً با یک متخصص روماتولوژی نیز مشورت نماید.    
 
بیماری آفت دهان، تغذیه فرد را مختل می‌کند؛ بنابراین به منظور درمان آن می‌توان از روش هوتو شیمیایی استفاده نمود که در این روش با استفاده از ماده‌ای اسیدی ناحیه آفت سوزانده و زخم بهبود می‌یابد. بهترین روش درمان آفت دهان مصرف کپسول آنتی‌بیوتیک و تتراسایکلین است و استفاده از دهان‌شویه‌های محتوی کورتون نیز می‌تواند آفت دهان را بهبود بخشد.    
 
داروی طبیعی رفع آفت دهان 


"تانن" موجود در انار خواص ضد باکتریایی و ضدعفونی کننده دارد و برای رفع آفت دهان موثر است. رب انار از تغلیظ آب انار جوشانده حاصل می‌شود و در صورت تهیه از انار مرغوب و فرایند بهداشتی، مصرف آن مفید است. در طی تهیه رب انار، میزان ویتامین c موجود در انار کاهش می‌یابد، اما "پلی‌فنول‌ها”‌ و "اسید الایژیک”‌ انار در رب انار نیز محفوظ می‌ماند. 

مغز و میوه خشک و شکلات نخورید

آفت، ضایعات دردناک ریز و خوش‌خیمی در ناحیه دهان و زبان هستند. برای درمان هر چه سریع‌تر آفت راهی وجود ندارد اما می‌توان با کنترل رژیم غذایی از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

8 درصد افرادی که آفت می‌زنند معتقدند مصرف مغزها باعث آن بوده و ۱۵ درصد افراد معتقدند مصرف مغز و میوه‌های خشک سبب تشدید آفت‌های دهانی در آن‌ها می‌شود.

گردو، بادام، پسته و شکلات، مواد غذایی آلرژن هستند اما این تنها دلیلی نیست که می‌گوییم نباید این نوع مواد غذایی را مصرف کنید. در حقیقت چربی این مواد غذایی باعث افزایش اسیدیته معده شده و در بروز آفت نقش دارد. این موضوع زمانی که مغزها فراوری شده‌اند یعنی به شکل بوداده یا دودی یا نمکی عرضه می‌شوند، شدیدترخواهد بود.

منبع: تبیان


درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید اینجانب رضا اشرفی دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی فتاوری اطلاعات، متولد 1362 از روستای آق گنبد و در ارومیه سکونت دارم. این وبلاگ جهت اطلاع رسانی در حوزه های مختلف ایجاد شده است امیدورام با راهنمایی های خود، بنده حقیر را در هرچه بهتر کردن وبلاگ یاری فرمائید.
آخرین مطالب
پيوندها
ساعت کاسیو">ساعت کاسیو

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان علمی فرهنگی ورزشی و آدرس ashrafireza.com.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

نويسندگاننام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 22
بازدید دیروز : 48
بازدید هفته : 358
بازدید ماه : 1268
بازدید کل : 744457
تعداد مطالب : 457
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1Alternative content


کد متحرک کردن عنوان وب


..
قالب میهن بلاگ تقویم جلالی

.


فال انبیاء

فال انبیاء

div style="display:none">

mouse code

كد ماوس

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


تماس با ما

پخش زنده حرم