علمی فرهنگی ورزشی
شنبه 2 اسفند 1393برچسب:, :: 16:58 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

محققان دانشگاه ساوت‌هاپمتون موفق به شناسایی رقیب جدی برای ابریشم عنکبوت شده‌اند؛ دندان گونه‌ای صدف کوهی موسوم به patella vulgate حتی سخت‌تر از کولار و قویتر از ابریشم عنکبوت است.

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان انگلیس نشان می‌دهد، دندان گونه‌ای صدف کوهی گوی سبقت را از تار عنکبوت ربوده و عنوان قوی‌ترین و محکم‌ترین ماده طبیعی جهان را از آن خود کرده است.

 

قوی‌ترین ماده طبیعی جهان

 

ابریشم عنکبوت یکی از محکم‌ترین الیاف طبیعی در طبیعت محسوب می‌شود؛ تار عنکبوت به نرمی ابریشم و سختی فولاد است و گفته می‌شود که پنج برابر فولاد قدرت دارد.

قدرتمندترین نمونه ابریشم عنکبوت که تاکنون شناسایی شده است، مربوط به عنکبوت درختی داروین است که تارهایی 10 برابر محکم‌تر از کولار می‌تند.

اما محققان دانشگاه ساوت‌هاپمتون موفق به شناسایی رقیب جدی برای ابریشم عنکبوت شده‌اند؛ دندان گونه‌ای صدف کوهی موسوم به patella vulgate حتی سخت‌تر از کولار و قویتر از ابریشم عنکبوت است.

«آسا باربر» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: صدف کوهی (Limpet) نوعی حلزون کوچک است که در اقیانوس تا اعماق تاریک دره‌ها زندگی می‌کند؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد، دندان‌های این موجود 10 درصد محکم‌تر از تار عنکبوت است.

محققان نمونه دندان این موجود را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار داده و دریافتند، طول دندان یک میلیمتر است.

رمز قدرت دندان صدف کوهی در اندازه ساختار فیبری آن نهفته است؛ الیاف کامپوزیتی دندان این موجود هزار برابر نازک‌تر از نانوالیاف ساخت بشر هستند که در هواپیما، جلیقه ضدگلوله و قاب دوچرخه استفاده می‌شوند؛ ترکیب بیولوژیکی دندان صدف کوهی، مخلوطی از اکسیدآهن معدنی گوتیت و کیتین است که مانند پلاستیک طبیعی عمل می‌کند.

نتایج این تحقیق در مجله Interface منتشر شد.

منبع: ایسناشنبه 2 اسفند 1393برچسب:, :: 16:50 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

گاستریت التهاب دیواره معده است. ضعف در مخاط پوششی که از دیواره معده تان محافظت می کند، به آنزیم های گوارشی اجازه می دهد تا پوشش معده تان را تخریب کرده و آن را ملتهب سازند. بعضی از بیماری ها نیز می تواند خطر ابتلا به گاستریت را افزایش دهند.
گاستریت یا التهاب معده توصیف کننده شرایطی مختلف، اما با یک وجه مشترک می باشد: التهاب پوشش داخلی معده، التهاب گاستریت در بیشتر مواقع، در نتیجه عفونت باکتریایی زخم های معده ایجاد می شود. ضربه و آسیب، استفاده مداوم از یک مسکن خاص و نوشیدن بیش از حد الکل می تواند به ایجاد گاستریت کمک نماید.    

گاستریت ممکن است به طور ناگهانی (گاستریت حاد)، یا به آرامی در طول زمان (گاستریت مزمن) رخ دهد. در برخی موارد، گاستریت می تواند منجر به ایجاد زخم  و افزایش خطر ابتلا به سرطان معده شود. اگرچه ، گاستریت برای بیشتر افراد خیلی جدی نمی باشد و به سرعت با درمان بهبود می یابد.
 
نشانه ها


علائم و نشانه های گاستریت عبارتند از:

-    سوزش سر دل یا درد (سوء هاضمه) در قسمت فوقانی شکم که ممکن است با غذا خوردن بهتر یا بدتر شود
-    تهوع
-    استفراغ
-    احساس سیری و پری در قسمت فوقانی شکم بعد از غذا خوردن
گاستری همیشه علائم و نشانه ندارد.
 
علت

گاستریت التهاب دیواره معده است. ضعف در مخاط پوششی که از دیواره معده تان محافظت می کند، به آنزیم های گوارشی اجازه می دهد تا پوشش معده تان را تخریب کرده و آن را ملتهب سازند. بعضی از بیماری ها نیز می تواند خطر ابتلا به گاستریت را افزایش دهند.

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می دهند عبارتند از:

-    عفونت های باکتریایی. اگرچه عفونت ایجاد شده توسط هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین عفونت ها در سراسر جهان می باشد، تنها برخی از افراد مبتلا به آن دچار گاستریت یا اختلالی مشابه می شوند. پزشکان معتقدند آسیب پذیری به باکتری می تواند ارثی بوده یا با انتخاب شیوه زندگی، مثل میزان مصرف سیگار و استرس ایجاد شود.

-    استفاده مداوم از مسکن ها. مسکن های متدوال – مثل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن- می تواند منجر به هر دو نوع گاستریت اعم از حاد و مزمن گردد. استفاده منظم از این مسکن ها  و یا مصرف بیش از حد آن ها می تواند باعث کم شدن یک ماده ی کلیدی شود که از معده ی شما محافظت می کند. در صورت به ندرت استفاده کردن از مسکن ها، مشکلات معده پیشرفت نخواهد کرد. استامینوفن باعث گاستریت نیز نمی شود.

-    سن بالا. افراد مسن بیشتر مستعد به گاستریت هستند زیرا پوشش محافظ معده با افزایش سن نازک تر می شود، همچنین احتمال عفونت توسط  هلیکوباکتر پیلوری و سایر اختلالات خود ایمنی در سالمندان نسبت به جوانان بیشتر است.

-    استفاده بیش از حد الکل. الکل می تواند به پوشش معده آسیب رسانده و آن را نسبت به آنزیم های گوارشی تحریک پذیر نماید. مصرف زیاد الکل می تواند باعث گاستریت حاد گردد.

-    استرس. استرس شدید ناشی از جراحی، آسیب، سوختگی یا عفونت های شدید می تواند منجر به گاستریت حاد شود.

-    حمله سیستم ایمنی بدن تان به سلول های معده. این نوع از گاستریت که به التهاب خود ایمنی معده مشهور است، هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به سلول های پوششی معده حمله می کند. منشا این رویداد سیستم ایمنی بدن شما می باشد که می تواند سد محافظ معده را از بین ببرد. گاستریت خود ایمنی بیشتر در افرادی شایع است که به سایر بیماری های خود ایمنی مثل هاشیموتو و دیابت نوع 1، نیز مبتلا هستند. گاستریت خود ایمنی می تواند با کمبود ویتامین B-12  نیز همراه باشد.

-    بیماری های دیگر. گاستریت ممکن است با سایر بیماری ها از جمله ایدز، بیماری کرون و عفونت انگلی مرتبط باشد.
 
عوارض

-    عدم درمان گاستریت می تواند منجر به زخم و خونریزی معده شود. به ندرت، برخی از انواع گاستریت مزمن به سرطان معده تبدیل می شود، مگر در شرایطی که قسمت گسترده ای از پوشش معده تحلیل رفته و سلول های آن تغییر کرده باشند.

-    اگر با وجود درمان، علائم و نشانه های گاستریت بهبود نمی یابند حتماً پزشک خود را مطلع کنید.
 
آمادگی برای ویزیت پزشک

با مراجعه به پزشک عمومی، اگر وی احتمال وجود گاستریت بدهد شما را به یک متخصص گوارش ارجاع خواهد داد.

چه کارهایی می توانید انجام دهید:

-    از شرایط قبل از جلسه ی معاینه مطلع شوید، مانند اعمال هرگونه تغییر یا محدودیتی در رژیم غذایی

-    تمام علائم و نشانه هایتان را یادداشت نمایید، حتی آنهایی که به نظر غیر مرتبط می آیند.

-    اطلاعات شخصی مهمم تان را نیز یادداشت کنید، اعم از استرس ها یا تغییرات اخیر زندگی تان

-    یک لیست از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل های دریافتی تان تهیه نمایید.

-    از یکی از دوستان تان درخواست کنید تا شما را همراهی کند تا تمام مطالب و گفته های دکتر را به خاطر بسپارد.

-    سوالاتی که می خواهید از پزشک تان بپرسید را یادداشت نمایید.

تهیه لیستی از سوالات به شما این امکان را می دهد تا از وقت خود بهترین بهره را ببرید. برخی از پرسش های رایج در مورد گاستریت عبارتند از:

-    علت احتمالی بیماری من چیست؟
-    آیا با مصرف دارو با گاستریت مبتلا شدم؟
-    چه آزمایشاتی نیاز دارم؟
-    آیا شرایط من موقت یا مزمن است؟
-    بهترین اقدام چیست؟
-    من بیماری های دیگری نیز دارم، چگونه می توانم آن ها را با هم به بهترین نحو مدیریت کنم؟
-    آیا محدودیت های خاصی را باید دنبال کنم؟
-    آیا نیاز است که به یک متخصص مراجعه کنم؟
-    آیا جایگزینی برای داروهای تجویزی تان وجود دارد؟

از پرسیدن هیچ سوالی دریغ نکنید.

چه انتظاراتی می توانید از پزشک خود داشته باشید؟


پزشک تان احتمالاً سوالاتی از این قبیل از شما خواهد پرسید:

-    نشانه های شما چه هستند؟
-    شدت علائم تان تا چه حدی است؟ آیا درد معده تان کمی آزار دهنده است یا کاملاً احساس سوزش می کنید؟
-    آیا نشانه هایتان دائم یا دوره ای هستند؟
-    آیا چیزی، مانند خوردن غذا، علائم تان را بدتر می کنند؟
-    آیا چیزی، مانند خوردن مواد غذایی خاص یا استفاده از آنتی اسیدها، باعث بهبود علائم تان می شود؟
-    آیا تهوع و استفراغ دارید؟
-    آیا اخیراً وزن کم کرده اید؟
-    معمولاً  چه میزانی از مسکن ها، مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده می کنید؟
-    هر چند یک بار الکل می نوشید و به چه مقدار؟
-    چگونه استرس خود را ارزیابی می کنید؟
-    آیا در مدفوع تان خون وجود دارد و یا سیاه رنگ است؟
-    آیا تا به حال زخم گوارشی داشته اید؟

چه کارهایی می توانید انجام دهید:

قبل از معاینه از نوشیدن الکل و خوردن مواد غذایی محرک معده مثل غذاهای تند یا اسیدی، سرخ شده و یا چرب خودداری نمایید. اما قبل از قطع داروهای مصرفی تان حتماً با پزشک تان مشورت کنید.
 
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


تقریباً همه افراد سوء هاضمه و سوزش معده را تجربه کرده اند. اغلب موارد سوء هاضمه کوتاه مدت هستند و به مراقبت های پزشکی نیاز ندارند. اگر علائم و نشانه های گاستریت را به مدت یک هفته یا بیشتر داشتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر ناراحتی معده ی شما پس از مصرف دارو،  بویژه آسپرین یا دیگر مسکن ها رخ داده است، حتماً پزشک خود را از این مسئله مطلع نمایید.

درصورت خون استفراغ کردن، مشاهده خون در مدفوع یا سیاه رنگ شدن آن، سریعاً جهت بررسی علت به دکتر معالج خود مراجعه کنید.
 
آزمایش های تشخیصی


با وجود بررسی سابقه پزشکی و معاینه بالینی، ممکن است برای تشخیص قطعی گاستریت آزمایشات دقیقی نیاز باشد. این تست ها شامل موارد زیر می شوند:

-    آزمایش برای هلیکوباکتر پیلوری. این تست برای تعیین وجود یا عدم وجود این باکتری تجویز می شود. نوع آزمایش بستگی به شرایط شما دارد. هلیکوباکتر ممکن است در آزمایش خون، مدفوع و یا تست تنفسی مشخص شود. برای تست تنفس، شما یک لیوان مایع بی رنگ و بدون مزه حاوی کربن رادیواکتیو میل می کنید. هلیکوباکتر باعث تجزیه مایع مذکور در معده شما می شود. سپس درون یک کیسه می دمید. درصورت وجود هلیکوباکتر، بازدم شما حاوی کربن رادیواکتیو خواهد بود.

-    استفاده از یک اسکوپ برای بررسی دستگاه گوارش فوقانی (آندوسکوپی). در طول انجام آندوسکوپی، پزشک یک لوله منعطف مجهز به لنز (آندوسکوپ) را از طریق حلق و مری تان، وارد معده و روده کوچک می نماید. استفاده از آندوسکوپ، امکان بررسی التهاب را فراهم می کند. اگر یک منطقه مشکوک پیدا شد، پزشک تان  نمونه ی بافتی کوچکی (بیوپسی) از آن ناحیه جهت بررسی  برمیدارد. بیوپسی نیز می تواند وجود هلیکوباکتر را تشخیص دهد.

-    تصویربرداری با اشعه X از دستگاه گوارش فوقانی تان. این تست تصاویری از مری، معده و روده کوچک به منظور بررسی ناهنجاری، فراهم می نماید. برای بهتر دیدن زخم، ممکن است از شما درخواست شود تا یک مایع سفید رنگ حاوی باریوم که دستگاه گوارش شما را پوشش خواهد داد، بنوشید.
 
درمان دارویی

درمان گاستریت به علت آن بستگی دارد. گاستریت حاد ناشی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و یا الکل ممکن است با قطع استفاده از آنها بهبود یابد. گاستریت مزمن ناشی از عفونت هلیکوباکتر با آنتی بیوتیک درمان می شود.

در اغلب موارد، داروهایی تجویز می شود تا با کاهش اسید معده، علائم و نشانه های گاستریت را تسکین دهند.

داروهای مورد استفاده در درمان گاستریت عبارتند از:

-    آنتی بیوتیک برای از بین بردن هلیکوباکتر. بدین منظور ممکن است چندین آنتی بیوتیک اعم از کلاریترومایسین، آموکسی سیلین یا مترونیدازول تجویز شود. به خاطر داشته باشید که استفاده داروها برای یک دوره ی کامل 10 تا 14 روزه، الزامی است.

-    داروهای مهار کننده تولید اسید معده. مهار کننده های پمپ هیدروژن با متوقف کردن بخشی از سلول که مسئول تولید اسید می باشد، باعث کاهش اسید معده می شوند. این داروها شامل امپرازول، لانزوپرازول، اسموپرازول و پنتوپرازول می باشد. استفاده طولانی مدت از از مهار کننده های پمپ هیدروژن، به ویژه در دوزهای بالا، ممکن است خطر شکستگی لگن، مچ و ستون فقرات را افزایش دهد.در مورد مصرف مکمل کلسیم با پزشک خود مشورت کنید.

-    داروهای کاهنده تولید اسید. مهار کننده های اسید منجر به کاهش مقدار اسید رها شده به دستگاه گوارش می گردد، که درد معده را تسکین می دهند و سبب بهبودی می گردند. از این قبیل می توان رانیتیدین، فاموتیدین، سایمیتیدین و نیزاتیدین را نام برد.

-    آنتی اسیدهای خنثی کننده اسید معده. این داروها با خنثی کردن اسید معده موجب تسکین سریع درد می شوند. یبوست و  اسهال از عوارض جانبی آن  می باشد.
 
تغییر شیوه زندگی

با رعایت نکات زیر احتمال دارد علائم شما بهبود یابند:

-    خوردن غذای کم در وعده های زیاد. اگر سوء هاضمه دارید سعی کنید به جای سه وعده ی بزرگ، چندین وعده غذایی کوچک داشته باشید.

-    از خوردن مواد غذایی محرک معده مثل غذاهای تند، اسیدی، سرخ شده یا چرب  پرهیز کنید.

-    اجتناب از نوشیدن الکل، زیرا الکل می تواند پوشش مخاطی را تحریک کند.

-    در صورت استفاده منظم از مسکن، در مورد جایگزینی برای آن که کمتر معده را تحریک کند، از پزشک خود مشورت بگیرید.

-    مدیریت استرس. استرس ممکن است نشانه های گاستریت را بدتر کند. پس بهتر است راه مقابله با آن را یاد بگیرید. درصورت لزوم می توانید از آرام بخش و ورزش هایی مانند یوگا نیز کمک بگیرید.
 
پیشگیری

پیشگیری از عفونت هلیکوباکتر پیلوری

-    دقیقاً نحوه گسترش آن مشخص نیست. اما شواهدی وجود دارد که می توان از فردی به فرد دیگر یا از طریق غذا و آب آلوده منتقل شود. با شستن مرتب دست ها با آب و صابون و خوردن غذاهای کاملاً پخته می توان از ابتلا به آن پیشگیری کرد.

منبع: رژیم درمانی نوین

 شناخت نقاط ضعف و قوت دخترها در تقویت اعتماد به نفس آنها کمک می کند

 

 

 دختران معمولا در شروع زندگی از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند. آنها سریعتر صحبت می کنند، اجتماعی می شوند و دانش آموز نمونه کلاس هستند. ا ما در سنین بین مهدکودک و مدرسه ، فشارهای اجتماعی جدید، انتظارات بیشتر از آنها در کلاس و سیگنالهای مختلط اجتماعی ( بهترین کار را انجام بده اما زیاده روی نکن) (تو همان کسی می شوی که دوست داری اما زیبا نگریستن را در اولویت قرار بده) می تواند باعث افت پیشرفت تحصیلی و از بین رفتن انگیزه در دختران شود.

در اینجا نکاتی وجود دارد که می تواند به ساخت و تقویت اعتماد به نفس و پیشرفت دخترها کمک می کند:
 
1-تشویق به ابراز وجود:
به دختر خود بیاموزید که نیازهای خود را به بزرگسالان بیان کنند و در صحبت با همسالان خود جایگاه خود را حفظ کند. اگر بچه ی دیگری نسبت به او بدرفتاری کرد، تشویقش کنید که در این موارد بگوید: از این طرز صحبت کردن تو خوشم نمی آید.
 
2- در تعریف و تمجیدهای خود خاص باشید:
زمانیکه به دختر خود می گویید که چقدر او باهوش است، اگر از یک مثال مشخص تر استفاده کنید، گفته شما برای او پرمعناتر می شود. به او بگویید: (تو واقعا ذهن خوبی داری) . 
 
3-تعریف و تمجید خود را با واقعیت منطبق کنید:
یک دختر بچه سوم دبستانی می داند که او بهترین هنرمند یا موسیقیدان در دنیا نیست اما درک می کند که شما متوجه پیشرفتهای او در طول یک ماه شده اید و از آن استقبال می کند. 
 
4-به او کمک کنید تا بفهمد که چرا بعضی از اوقات کنار گذاشته می شود:
برای دختر خود توضیح دهید که اگر او به هر جشن تولد، مهمانی یا انجام یک بازی دعوت نشود، این به معنای  توهین به او نیست. زمانیکه بچه های دیگر می گویند: من با تو دوست نیستم، برای دختر خود توضیح دهید که آن بچه هنگام زدن این حرف در شرایط روحی مناسب نبوده است.
 
5-تشویق صلاحیت و کفایت:
در کمک کردن به او برای انجام تکالیف یا وظایفش عجله نکنید. اگر او برای انجام دادن آنها از شما کمک بخواهد، از او بخواهید تا ابتدا خودش دقایق بیشتری برای انجام آنها تلاش کند. 
 
6-او را تشویق کنید تا چنانچه تمایل دارد ورزش کند:
گزینه های ورزشی زیادی برای دخترها نسبت به قبل وجود دارد. اگر او تمایل دارد ژیمناستیک انجام دهد یا فوتبال بازی کند، به او این فرصت را بدهید و توانایی او در این کار را بسنجید. شما نباید در انتخاب ورزش تصمیم گیرنده باشید او خودش می تواند آنچه را که دوست دارد تشخیص داده و انتخاب کند.  
 
7-در خصوص نقاط ضعف یا قوت او پیش داوری نکنید:
فرزند دختر داشتن به این معنا نیست که او با کارهای کوچک و جزئی دست و پنجه نرم خواهد کرد و تمایلی به رفتن به ماهیگیری از خود نشان نخواهد داد یا فعالیتهای ورزشی سبک را انجام می دهد. به دنبال نشانه ها و توانایی ها در او باشید و با شناختن آنها نقاط قوت او را پرورش داده و ضعفهای او را برطرف کنید. 
 
8-تشویق به تصور بدنی سالم:
هنگامیکه او ناگزیر می پرسد: ( آیا من زیبا هستم؟) با اشتیاق تمام به او بگویید بله. هنگامیکه شما از ظاهر او تعریف می کنید، عملکردهای او را نیز پررنگ کنید: امروز توی ژیمناستیک فوق العاده بودی یا چشمهای تو روی سکو می درخشید.  
 
این جملات برای دخترهای بزرگتر هم مفید خواهد بود آنها از اینکه بشنوند مدلهایی که در مجله ها هستند دختر یا زنان واقعی به نظر نمی رسند و این هنر عکاس و طراح است که آنها را از آنچه در حقیقت هستند، لاغر تر و زیباتر به تصویر کشیده است. شده اند.
 
9-او را برای تبعیض جنسی آماده کنید:
حتی امروزه، بعضی از مردم تصور می کنند که دخترها نمی توانند بعضی از کارهایی را که پسرها انجام می دهند، انجام دهند. اگر متوجه شدید دختر شما در حال تماشای فیلم یا نمایشی است که در آن دخترها در پس زمینه ایستاده اند و پسرها وسط هستند، به آن اشاره کنید و به او بگویید که تمام چیزهایی که در دنیای واقعی وجود دارد متفاوت است. 
 
10-به نقش مدلهای مثبت زنانه اشاره کنید:
از هر فرصتی در هنگام تماشای اخبار یا خواندن روزنامه استفاده کنید و به دختر خود نشان دهید که زنان کارهای زیادی می توانند انجام دهند. زنان هم می توانند سناتور، دکتر، گوینده اخبار ورزشی  و ورزشکار باشند.
برای آنها کتابهایی را بخوانید که شخصیت زن آنها قوی و باهوش است. این کتابها را می توانید از کتابخانه ها و کتابفروشی ها تهیه کنید و از کتابدار برای پیدا کردن آنها کمک بگیرید.
 


شنبه 2 اسفند 1393برچسب:, :: 16:40 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

همیشه یک سری از مواد غذایی که شامل میوه ها و سبزیجات و سایر گروه های مواد غذایی می شوند برای رژیم غذایی روزانه پپیشنهاد می شود؛ اما چرایی مصرف آن ها و اینکه این مواد شامل کدام یک از مواد معدنی و مغذی هستند و برای چه هدفی پیشنهاد می شوند هم جزو مواردی است که باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

موز،یک وعده کامل غذا می تواند باشد که بهمراه آواکادو، ذرت،سیب زمینی، لوبیا سفید، اسفناج پخته، آلوی خشک شده، کدو تنبل، گوجه فرنگی، پرتغال، طالبی از موادی هستند که سرشار از پتاسیم هستند هم چنین منابع مناسب این عنصر شامل  لبنیات و ماهی هم می شود. اما این که چرا گفته می شود مصرف کنید به دلیل میزان پتاسیم بالای آن ها است.

پتاسیم  سه ویژگی اصلی و ارزشمند دارد

پتاسیم، عصبانیت را کاهش می دهد
مصرف پتاسیم سبب کاهش عصبانیت و در نتیجه افزایش  شادابی و تحرک در فرد می‌ شود. هر سلولی دارای یک پمپ سدیم پتاسیم است که سدیم را از سلول به خارج و پتاسیم را به داخل سلول پمپ می‌ کند، بر همین اساس اگر سدیم از درون سلول به خارج پمپ نشود آب در سلول تجمع یافته و سبب تورم یا پارگی آن می‌ شود.
این پمپ برای فعالیت‌ های ماهیچه ‌ای و عصبی اهمیت ویژه ‌ای دارد و به همین علت است که کمبود پتاسیم ابتدا بر ماهیچه‌ ها و اعصاب اثر می‌ گذارد.
فقدان پتاسیم همچنین سبب کاهش سطوح گلیکوژن ذخیره شده می شود و این امر می‌ تواند به وسیله ی کاهش سریع انرژی، ورزش را کند و سبب ضعف و خستگی شدید ماهیچه‌ ای که از اولین علایم کمبود هستند، ‌شود.
پتاسیم، به کنترل فشار خون بالا کمک می کند:
بسیاری از تحقیقات نشان داده ‌اند که یک رژیم کم پتاسیم و پرسدیم نقش مهمی در ابتلا به سرطان و بیماری‌ های قلبی ـ عروقی ایفا می‌ کند، به طوری که یک رژیم کم سدیم و پُرپتاسیم سبب پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ ها می‌ شود.
سطوح پایین پتاسیم با فشار خون بالا ارتباط دارد و در اغلب افراد، محدودیت سدیم به تنهایی سبب بهبود کنترل فشار خون نمی‌ شود و باید با دریافت بالای پتاسیم همراه باشد.
مصرف روزانه 500 میلی گرم تا یک گرم منیزیم و 800 میلی گرم کلسیم نیز می‌ تواند در کاهش فشار خون مؤثر باشد، بر همین اساس برای اطمینان از دریافت کافی پتاسیم، یک رژیم طبیعی غنی از میوه و سبزیجات پرپتاسیم توصیه می ‌شود.
پتاسیم، خطر ابتلا به سکته مغذی را کاهش می دهد:
متخصصان علوم پزشکی در آمریکا در یک تحقیق جدید تاکید کردند که مصرف مواد غذایی غنی از پتاسیم خطر ابتلا به سکته ی مغزی و بیماری ‌های قلبی را کاهش می ‌دهد.
این متخصصان در آزمایشات جدید خود دریافته ‌اند که مصرف این گروه از مواد غذایی خطر بروز سکته مغزی را تا 21 درصد کاهش می ‌دهد و در پیشگیری از بروز بیماری‌ های قلبی نیز می ‌تواند موثر و مفید باشد
میانگین روزانه مصرف غذاهای حاوی پتاسیم در بسیاری از کشورهای جهان کمتر از مقدار توصیه شده از سوی مقامات بهداشتی است در حالی که مقدار مناسب مصرف این ریزمغذی خطر ابتلا به سکته ی مغزی و بیماری‌ های قلبی وعروقی را کاهش می‌ دهد.

علائم کمبود پتاسیم

علائم کمبود پتاسیم در بدن شامل خستگی، خواب آلودگی، ضعف عضلانی، یبوست، نامنظمی ضربان قلب و تأخیر در تخلیه معده هستند.

میزان مصرف پتاسیم در روز

خوردن مواد غذایى که منبع پتاسیم هستند، بسیار ضرورى است. برای دریافت میزان کافی از پتاسیم باید رژیم غذایی سالم و متعادلی داشت. میزان دریافت پتاسیم توصیه شده در روز برای یک فرد بزرگسال حدود 3 هزار و 500 میلی ‌گرم در روز است.شنبه 2 اسفند 1393برچسب:, :: 16:40 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

گاهی‌ اوقات حتی عادت‌های بسیار متداول می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کلیه‌ هایتان شود و ممکن است وقتی مشکل تشخیص داده شود، دیگر خیلی دیر شده باشد.

کلیه‌های ما عضوی فوق‌العاده هستند. آنها هورمون ترشح کرده، خون را تصفیه کرده، موادمعدنی را جذب کرده، تولید ادرار کرده و توازن اسیدی-قلیایی بدن را حفظ می‌کند. زندگی کردن بدون کلیه‌ها ممکن نیست و چینی‌ها آن را خاستگاه انرژی حیاتی بدن می‌دانند.

مراقبت از کلیه‌ها هم‌ردیف مراقبت از سلامت عمومی بدنتان است. اگر می‌خواهید در تمام طول عمرُ کلیه‌هایتان به خوبی برایتان کار کنند، در زیر به عادت‌های مضر برای آن اشاره می‌کنیم:

۱. مصرف نوشابه: طبق تحقیقی که روی کارمندان دانشگاه اوساکا در ژاپن انجام گرفت، مشخص شد که نوشیدن دو یا بیشتر نوشابه در روز (چه رژیمی و چه عادی) می‌تواند با بالا رفتن احتمال بروز بیماری‌های کلیوی در ارتباط باشد. این تحقیق روی ۱۲۰۰۰ کارمند انجام گرفته و میزان پروتئین یافت‌شده در ادرار آنهایی که میزان بالایی نوشابه در روز مصرف می‌کردند، بالاتر بود. وجود پروتئین در ادرار یکی از نشانه‌های اولیه تخریب کلیه‌هاست اما اگر در این مرحله تشخیص داده شود، می‌تواند از آن پیشگیری کرد.

۲. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن با بیماری آترواسکلروز (تصلب شراین) در ارتباط است. باریک و سخت شدن رگ‌های خونی بر تامین خون برای اندام‌های حیاتی بدن ازجمله کلیه‌ها اثر می‌گذارد. طبق یک تحقیق کشیدن دو سیگار در روز برای دوبرابر کردن سلول‌های اندوتلیال موجود در خون کافی است. این یک هشدار برای تخریب رگ‌هاست. تحقیقات بسیار زیادی کشیدن سیگار را با مشکلات کلیوی مرتبط دانسته‌اند.

۳. کمبود ویتامین B۶ : دنبال کردن یک رژیم‌غذایی سالم برای سلامت عملکرد کلیه‌ها خیلی مهم است. براساس تحقیقاتی که در مرکز پزشکی دانشگاه مری‌لند انجام گرفته است، کمبود ویتامین B۶ خطر ابتلا به سنگ‌کلیه را بالا می‌برد. برای عملکرد خوب کلیه‌ها باید در روز حداقل ۱.۳ میلی‌گرم ویتامین B۶ مصرف کنید. غنی‌ترین منابع این ویتامین ماهی، نخود، جگر، سیب‌زمینی و سبزیجات نشاسته‌دار و میوه‌ها غیر از مرکبات هستند.

۴. ورزش نکردن: ورزش یک راه عالی دیگر برای محافظت از کلیه‌هایتان است. در یک تحقیق که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت مشخص شد که زنانی که بعد از یائسگی ورزش می‌کردند تا ۳۱٪ کمتر به سنگ‌کلیه مبتلا شدند. به طور کل حفظ وزن سالم احتمال سنگ‌کلیه را کاهش می‌دهد.

۵. کمبود منیزیم: اگر به اندازه کافی به بدنتان منیزیم نرسانید، کلسیم به درستی در بدن جذب نشده و در جایی انباشته می‌شود که این می‌تواند منجر به اضافه‌بار کلسیم و ایجاد سنگ کلیه شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، از سبزیجات، حبوبات، دانه‌ها و آجیل استفاده کنید. آوکادو نیز منبعی بسیار عالی از منیزیم است.

۶. اختلال خواب: همه ما یک خواب خوب در شب را دوست داریم. کلیه‌هایمان هم همینطور. اختلالات خواب مزمن می‌تواند منجر به بیماری‌های کلیوی شود. باید بدانید که بافت کلیه‌ها در طول شب تجدید می‌شوند و به همین دلیل اختلال خواب می‌تواند به طور مستقیم به آنها آسیب برساند.

۷. ننوشیدن آب کافی: کلیه‌ها برای اینکه بتوانند به درستی عمل کنند، باید به آنها آب برسد. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، سموم در خونتان جمع می‌شود زیرا مایعات کافی برای بیرون کشیدن آنها از طریق کلیه‌ها وجود ندارد. توصیه می‌شود که در روز حداقل ۱۲ لیوان آب بنوشید. چک کردن رنگ ادرار روش خوبی برای تشخیص کم‌آب شدن بدن است.

۸. خالی نکردن به‌موقع مثانه: وقتی احساس می‌کنید باید به دستشویی بروید، معطل نکنید. نگه داشتن ادرار در مثانه اصلاً کار درستی نیست چون اگر به طور منظم ادامه پیدا کند، می‌تواند فشار وارد بر کلیه‌ها را زیاد کرده و موجب نارسایی کلیه شود.

۹. مصرف بالای سدیم: نمک برای بدن حیاتی است اما باید مصرف آن را محدود کنید. مصرف زیاد سدیم می‌تواند فشارخونتان را بالا برده و فشار زیادی به کلیه‌هایتان وارد کند. نباید در روز بیشتر از ۵.۸ گرم نمک مصرف کنید.

۱۰. مصرف زیاد کافئین: معمولاً خیلی بیشتر از چیزی که فکر می‌کنیم در روز کافئین مصرف می‌کنیم. در بسیاری از نوشیدنی‌ها و سوداها کافئین وجود دارد و قبل از اینکه بدانید فشارخونتان بالا رفته و کلیه‌هایتان شروع به شکایت می‌کنند.

۱۱. سوء‌مصرف داروهای مُسکِن: معمولاً خیلی زود به سراغ مسکن‌ها می‌رویم، آن هم به میزان بالا و در زمان نامناسب. وقتی درد دارید، ساده‌ترین فکر این است که یک مسکن بخورید اما بهتر است کمی بیشتر فکر کنید. همه داروها عوارض‌جانبی دارند و خیلی از آنها به کلیه‌ها آسیب می‌رسانند. بااینحال مصرف بعضی داروها برایتان لازم است که بهتر است به مورد بعد رجوع کنید.

۱۲. مصرف نامنظم داروها: فشارخون بالا و دیابت نوع ۲ دو مشکل متداول هستند که معمولاً در اثر سبک‌زندگی و رژیم‌غذایی بد ایجاد می‌شود. اگر به آن مبتلا هستید، مراقب آسیبی که می‌توانند به کلیه‌هایتان برسانند باشید و از اعضای بدنتان با مصرف به‌موقع داروهای تجویزشده برایتان، محافظت کنید.

۱۳. مصرف زیاد پروتئین: براساس تحقیق دانشگاه هاروارد، بالا بودن میزان پروتئین در برنامه‌غذایی، می‌تواند به کلیه‌ها ضرر برساند. آمونیا یکی از محصولات فرعی است که در اثر هضم پروتئین در بدن تولید می‌شود - سمی که کلیه‌های پُرکارتان باید آن را خنثی کنند. هرچه مصرف پروتئین شما بیشتر باشد، فشار بیشتری به کلیه‌ها وارد شده و این مسئله به مرور زمان موجب ضعف عملکرد آنها می‌شود.

۱۴. عدم رسیدگی به‌موقع به بیماری‌ها و عفونت‌ها: همه ما خیلی اوقات بیماری‌های کوچکی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا را نادیده می‌گیریم اما این می‌تواند به کلیه‌هایمان آسیب برساند. تحقیقات نشان داده است که کسانیکه به خوبی از خود مراقبت نکرده و استراحت کافی برای درمان بیماری‌هایشان ندارند، دچار مشکلات کلیوی می‌شوند. 

۱۵. سوء‌مصرف نوشیدنی‌های الکلی: سموم موجود در الکل نه‌تنها به کبدتان آسیب می‌رساند، بلکه روی کلیه‌هایتان نیز اثر منفی دارد. یک راه برای جلوگیری از بیماری‌های کلیوی، مصرف نکردن نوشیدنی‌های الکلی است.

منبع: مردمان


شنبه 2 اسفند 1393برچسب:, :: 16:35 ::  نويسنده : رضااشرفی آق گنبد

 

کاهش کیفیت رژیم غذایی و متعاقب آن کاهش جذب مواد مغذی محصول زندگی مدرن، کم تحرک و ماشینی است. تغذیه و نیاز های تغذیه ای هر فرد مانند اثر انگشت وی است. 

نیازهای تغذیه ای بر حسب جنس، سن و میزان فعالیت بدنی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. زنان بر حسب نوع جنسیت خود و پیچیدگی بیشتر بدنی، نیازهای تغذیه ای خاص خود را دارند. 

عدم توجه به این نیاز ها موجب شیوع برخی بیماری های مزمن از قبیل پوکی استخوان در زنان شده است. در ادامه به برخی از مواد مغذی مهم برای حفظ سلامت زنان اشاره شده است.

کلسیم: 

کلسیم ماده معدی است که به وفور در بدن یافت می شود و حدود 2-5/1 درصد وزن بدن و 39 درصد کل مواد معدنی بدن را تشکیل می دهد. در حدود 99درصد کلسیم در استخوان ها و دندان ها است. استخوان یک بافت دینامیک است که کلسیم و سایر مواد معدنی را به جریان برون سلولی و در صورت نیاز به خون باز می گرداند. 

علاوه براین، استخوان، کلسیم و سایر مواد معدنی را پس از مصرف جمع آوری می کند. کلسیم برای ساخت استخوان لازم است. اهمیت کلسیم با افزایش سن بیشتر می شود. بروز یائسگی در خانم ها و عدم تولید هورمون استروژن در بدن آن ها موجب افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان و استئوپروز پس از سنین یائسگی می گردد. 

میزان دریافت مرجع رژیمی (DRI) برای کلسیم در سنین 9 تا 18 سال؛ 1300 میلی گرم در روز، بزرگسالان 19 تا 50 سال؛ 1000 میلی گرم در روز و در زنان بالای 50 سال؛ 1200 میلی گرم در روز است.

ویتامینD: 

ویتامین D به عنوان ویتامین نور آفتاب شناخته شده است، زیرا مواجهه نسبتاً کم با آفتاب برای تولید ویتامینD مورد نیاز بدن، از طریق نور فرابنش و کلسترول در پوست برای اغلب افراد کافی است. 

ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند، برای داشتن استخوان های سالم و نیرومند، شما به هر دوی این مواد مغذی احتیاج دارید. در سنین بالای 60 سال احتمال ابتلا به استئوپروز و پوکی استخوان زیاد است. 

غنی ترین منبع ویتامین D روغن کبد ماهی می باشد. علاوه بر این، این ویتامین در مقادیر کم و بسیار متغیر در کره، خامه، زرده تخم مرغ و جگر نیز یافت می شود. زنان سنین زیر 60 سال، روزانه به 600 واحد ویتامین D نیاز دارند و میزان نیاز روزانه ویتامین D در زنان سنین بالای 70 سال 800 واحد بین المللی است.

آهن: 

این ماده مغذی به انتقال اکسیژن به سلول ها کمک می کند. دریافت کم آهن موجب بروز کم خونی می شود. به طور معمول کم خونی با احساس خستگی همراه است. در واقع می توان گفت که آهن به عنوان یک ماده حیای شناخته شده است. 

کم خونی فقر آهن معمول ترین بیماری کمبود تغذیه ای در جهان است. بهترین منبع غذایی آهن جگر، غذاهای دریایی، قلوه، دل، گوشت بدون چربی و طیور می باشد. میزان نیاز روزانه آهن در زنان 50-19 سال؛ 18 میلی گرم و در زنان بالای 50 سال 8 میلی گرم در روز است. زنان باردار نیز برای تأمین آهن مورد نیاز روزانه شان به 27 میلی گرم آهن نیاز دارند.

اسید فولیک: 

این ویتامین از ویتامین های محلول در آب و در گروه ویتامین های گروه B قرار دارد. اسید فولیک به ساخت DNA و تقسیم سلول ها کمک می کند. در دوران بارداری این ویتامین برای سلامت جنین بسیار مهم است. 

منابع غنی اسید فولیک یا فولات شامل جگر، قارچ، گیاهان برگ سبز، لوبیا ها و مغزها  می باشد. زنان برای تأمین مقادیر مورد نیاز خود به 400 میکروگرم اسید فولیک در روز نیاز دارند. زنان در دوران بارداری و شیردهی به ترتیب به 600 و 500 میکروگرم اسید فولیک در روز نیاز دارند.

ویتامین C: 

این ویتامین نیز از گروه ویتامین های محلول در آب است. ویتامین C برای داشتن استخوان هایی سالم و نیز سلامت پوست مفید و ضروری است. بهترین منبع ویتامین C میوه ها، سبزی ها و گوشت است. لازم به ذکر است که محتوای واقعی ویتامین C غذاها می تواند بر طبق شرایط رشد و درجه رسیدگی در لحظه کشت متفاوت باشد. میزان مورد نیاز ویتامین Cزنان 75 میلی گرم در روز است.

اهمیت پروتئین: 


پروتئین یکی از درشت مغذی های تشکیل دهنده رژیم غذایی است. پروتئین برای ساخت واحد های تشکیل دهنده استخوان، عضلات و پوست ضروری است. آنزیم های بدن دارای ماهیت پروتئینی هستند لذا می تواند گفت که این درشت مغذی در کنترل سوخت و ساز بدن نقش بسزایی دارد. 

ماهی، ماکیان، تخم مرغ و مغزها از منابع غنی پروتئینی محسوب می شوند. زنان روزانه به 46 گرم پروتئین در رژیم غذایی شان نیاز دارد.

اهمیت فیبر رژیمی: 


فیبر به هضم غذاها کمک می کند و از طریق کاهش مقادیر کلسترول و قند خون مانع از بروز بیماری های قلبی می گردد. انواع لوبیا، مغزها، میوه ها و غلات کامل از منابع غنی فیبر محسوب می شوند. زنان زیر 50 سال در روز نیاز به 25 گرم فیبر دارند.

در مصرف نمک محتاط باشید: 


افزایش محتوای نمک رژیم غذایی موجب افزایش احتمال ابتلا به فشار خون و سکته قلبی می گردد. بهتر است میزان دریافت نمک در روز کمتر از 2300 میلی گرم باشد، این یعنی در حدود یک قاشق چایخوری نمک.

منبع: رژیم درمانی نوین


درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید اینجانب رضا اشرفی دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی فتاوری اطلاعات، متولد 1362 از روستای آق گنبد و در ارومیه سکونت دارم. این وبلاگ جهت اطلاع رسانی در حوزه های مختلف ایجاد شده است امیدورام با راهنمایی های خود، بنده حقیر را در هرچه بهتر کردن وبلاگ یاری فرمائید.
آخرین مطالب
پيوندها
ساعت کاسیو">ساعت کاسیو

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان علمی فرهنگی ورزشی و آدرس ashrafireza.com.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

نويسندگاننام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 33
بازدید دیروز : 48
بازدید هفته : 369
بازدید ماه : 1279
بازدید کل : 744468
تعداد مطالب : 457
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1Alternative content


کد متحرک کردن عنوان وب


..
قالب میهن بلاگ تقویم جلالی

.


فال انبیاء

فال انبیاء

div style="display:none">

mouse code

كد ماوس

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


تماس با ما

پخش زنده حرم